borderline personality disorder thesis statement the merchant of venice essay unc application essay how to write a introduction for a persuasive essay writing custom controls wpf dissertation help service gnral
zde se nacházíte:
Úvod > Rádce > Energetické štítky pneumatik

Energetické štítky pneumatik

1. listopadu 2012 Evropská unie zavádí povinné značení pneumatik. Na jeho základě musí být včechny pneumatiky hodnoceny s ohledem na spotřebu paliva, brzdný výkon na mokru a vnější hlučnost.

Všechmy pneumatiky vyrobené od 1. července 2012 musí disponovat informačním štítkem. Nejpozději od 1. listopadu 2012 musí být všechny pneumatiky (kromně nákladních) viditelně označeny a to buď nálepkou na pneumatice, anebo štítkem hned vedle ní.

Štítky obsahují tři základní hodnocení:

 1. Úspora paliva
  Míra valivého odporu pneumatiky, která má vliv na efektivitu spotřeby paliva vozidla. Hodnotí se od A (nejvyšší hodnocení) do G (nejnižší hodnocení).
 2. Přilnavost za mokra
  Hodnota schopnosti pneumatiky brzdit na mokré vozovce. Přilnavost za mokra se hodnotí od A (nejvyšší hodnocení) do F (nejnižší hodnocení).
 3. Hlučnost
  Vnější hluk vydávaný pneumatikou se měří v decibelech. Třída hlučnosti pneumatik je uvedena v podobě černých zvukových vln v počtu od jedné (tiché) do tří (hlasité).

1. Třída palivové účinosti - valivý odpor

Tento štítek určuje navýšení spotřeby paliva v závislosti na valivém odporu pneumatiky. (Hodnoty platí pro osobní automobil se spotřebou 6,6 l/100km). Hodnota D není pro osobní vozidla obsazena.

2. Třída přilnavosti na mokru - brzdná dráha na mokru

Tento štítek určuje rozdíl v brzdné dráze vozu v závislosti na přilnavosti pneumatiky na mokru. (Zobrazené údeje jsou pro brzdnou dráhu osobního vozu z 80 km/h rychlosti. Třídy D a G nejsou uváděny).

3. Třída vnějšího hluku odvalování - vnější hlučnost pneumatiky

Tento štítek ukazuje hodnotu vnější hlučnosti pneumatiky uvedenou v decibelech.

 1. Hodnota splňující EU normu platnou od roku 2016 nižší o více než 3dB
 2. Hodnota splňující EU normu platnou od roku 2016 nižší o 0 - 3dB
 3. Hodnota splňující EU normu platnou od roku 2016