Čištění klimatizace
zde se nacházíte:
Úvod > Služby > Čištění klimatizace

Čištění klimatizace

Klimatizace se stala již standardem skoro v každém nově vyrobeném vozidle. Efekt tohoto zařízení pro komfort cestování je nezpochybnitelný, ovšem pouze pokud klimatizace perfektně funguje. Ke správné funkci je nezbytný pravidelný odborný servis celé klimatizační soustavy, který se skládá z několika operací:

1/ Kontrola a doplnění chladícího média a mazacího oleje.

Výrobci vozidel doporučují kontrolovat objem chladícího média (plynu) každý rok až tři roky. Tento těkavý plyn z klimatizační soustavy uniká. Za rok unikne cca 15% plynu. Únik plynu neznamená jen nižší účinnost klimatizace (méně chladí), ale může zapříčinit i nefunkčnost klimatizace (kompresor nesepne, nebo se přehřeje). Zároveň je nutné zkontrolovat množství a viskozitu mazacího oleje, jehož funkce není jen mazání celého systému, ale působí i jako těsnící element. Z tohoto důvodu je doporučeno občas klimatizaci zapnout i v zimě (alespoň 1x za dva týdny). Tuto kontrolu není možné provádět svépomocí, a proto je nutné navštívit specializovaný servis. Při servisním zásahu Vám bude nejdříve zbytek starého plynu odčerpán, poté bude odčerpán i starý mazací olej a následně bude speciálním přístrojem celý systém zkontrolován, zda je dostatečně těsný. Těsnost se prověřuje takzvanou vakualizací, kdy je v celé klimatizační soustavě vytvořen podtlak, který by měl být bez změny tlaku soustavou udržen cca 25 minut. Pokud systém po této době nevykáže netěsnosti (byly by automaticky přístrojem akusticky oznámeny) dojde k naplnění novým olejem a plynem. Celý tento proces trvá přibližně 45 minut.

2/ Kontrola popř. výměna kabinového (pylového) filtru.

Výrobci automobilů doporučují nejpozději každé dva roky vyměnit i kabinový (pylový) filtr. Ten má za úkol zachycovat veškeré nečistoty, které jsou součástí vzduchu proudícího do kabiny vozidla. Je pochopitelné, že při kvalitě ovzduší je tento filtr někdy zcela zanesený již po půl roce. Pak propouští do kabiny nejen prachové částečky, ale i alergeny, bakterie a plísně.

3/ Dezinfekce klimatizační soustavy a odstranění zápachu.

Proto jsou dnes specializované servisy vybaveny přístroji, které provedou úplnou dezinfekci klimatizační soustavy. Jedna z nejrozšířenějších a nejmodernějších metod je dezinfekce ozonem. Do kabiny vozidla se zapnutým topným okruhem  je instalován přístroj vyvíjející ozón po dobu 15-30 minut. Ozón je výkonný oxidační prostředek. Spontánně reaguje s jinými látkami, což vede k odbourání nepříjemně páchnoucích molekul. Tato metoda pročistí nejen vzduchové vedení , ale i výparník, kde se nachází nejvíce mikroorganismů. Máte pak jistotu, že spolu s výměnou kabinového (pylového) filtru dýcháte opravdu čistý vzduch. Při jízdě pak zmizí podráždění očí a dýchacího ústrojí, bolesti hlavy, únava, kašel, nepříjemný zápach, bakteriální infekce a alergické reakce.

Pokud chcete, aby Vaše klimatizace fungovala správně, požadujte u svého servisu provedení strojové dezinfekce, výměnu kabinového filtru i kontrolu náplně plynu a oleje. Chraňte své zdraví a zdraví svých blízkých a nedýchejte mikroorganismy a plísně. Nejsou vidět, ale dokáží potrápit a vyvolat alergie.

Proč si vybrat Chára Sport?

  • Jsme největší nezávislá síť pneuservisů v ČR
  • Za 30 let existence jsme vyrostli ve stabilní, důvěryhodnou společnost
  • Máme skladem 200 000 ks pneumatik všech značek
  • Naše servisy obhájily pro rok 2019 certifikaci kvality Michelin
  • Služby pneuservisu a rychloservisu provádíme rychle a kvalitně
  • Na vybraných pobočkách Wi-Fi připojení zdarma